NOODOPVANG ASIELZOEKERS

Nieuwsbrief, November 2011

 

   

De winter valt weer in.....
Koud hé?
Ook daarom is dit niet wat we willen......

 

Bankrekening nummer: 317035134  

 

Stichting Op 't Stee

een noodzakelijk initiatief

De stichting Op ’t Stee is in 1999 opgericht vanuit de Raad van Kerken te Emmen. De Stichting verzorgt op dit moment noodopvang aan 18 asielzoekers. Het gaat om schrijnende gevallen van mensen die anders op straat zouden moeten leven. De Stichting hanteert strenge criteria voor hulp. Ze ziet zich genoodzaakt uit overwegingen van menselijkheid en barmhartigheid. hulp te bieden aan mensen in nood. De opvang van mensen die op straat dreigen te komen vanwege de rafelranden van ons asielbeleid is de verantwoordelijkheid van de gemeenschap.

Op ’t Stee neemt die verantwoordelijkheid niet over en wijst de gemeente op haar aansprakelijkheid. Op ’t Stee laat deze mensen echter niet in de kou staan en wil zich als vrijwilligers organisatie namens de kerken inzetten en behulpzaam zijn bij de uitvoering van de gemeentelijke zorgplicht. De stichting werkt nauw samen met INLIA

 

Oproep aan het college

van de gemeente Emmen.

Het nieuwe bestuur is nog maar nauwelijks uit de startblokken of er zijn al veel actualiteiten.

Op verzoek  van het bestuur heeft de fractie van de Christen Unie een motie ingediend bij de behandeling van de begroting in de gemeenteraad.  In de motie werd het college opgeroepen in gesprek te gaan met het bestuur van Op ’t Stee vanwege de financiële noodsituatie bij de stichting.

Op dit moment zitten er 18 personen in de noodopvang.  Deze mensen zitten daar nadat er zorgvuldig is gekeken of er sprake is van een schrijnende situatie. Dat is voor al deze 18 mensen het geval. De stichting  Op ’t Stee biedt deze mensen een dak boven het hoofd en wekelijks enig leefgeld. Dat kost de stichting

maandelijks € 2.250,-.  Op dit moment zit er nog voor ongeveer een maand in kas. De stichting Op ’t Stee  is van mening dat de gemeente verantwoordelijk is voor de kosten die de noodopvang met zich meebrengt. 

 

 

Gelukkig heeft het college van B&W de ingediende motie overgenomen en brengt hem ten uitvoer. Inmiddels zijn wij benaderd door de gemeente voor een gesprek.

Dat lost echter nog niet ons probleem voor de korte termijn op.

Via de Raad van Kerken wordt er de laatste tijd herhaaldelijk verzocht om de stichting Op ’t Stee financieel te steunen. En gelukkig is daar door een aantal mensen gehoor aan gegeven. Daarvoor onze hartelijke dank. Die bijdragen zijn echter nog niet voldoende om dit jaar uit te kunnen zingen.

Vandaar dat wij nogmaals een beroep op u willen doen voor een financiële bijdrage voor de stichting Op ’t Stee. De stichting is een zogeheten ANBI stichting. Giften zijn dus aftrekbaar voor de belastingen.

 

Ook hebben wij vrijwilligers nodig......

Naast de financiële perikelen zijn we begonnen met de opzet van een vrijwilligersgroep.

Er hebben zich veel mensen gemeld die zich als vrijwilliger zouden willen inzetten voor de ondersteuning van mensen in de noodopvang. Op dit moment benaderen wij deze mensen om concrete afspraken te maken over hun inzet. We willen graag voor de mensen in de noodopvang een mentor en daaromheen vrijwilligers die een bezoekersgroep willen vormen en die hand en spandiensten willen verrichten. 

We zijn erg blij met de positieve reacties die wij ontvingen over de voortzetting van de stichting met een nieuw bestuur. We maken nu intensief kennis met het geweldige werk wat het vertrekkend bestuur heeft verricht. We hebben veel respect en bewondering voor onze voorgangers. 

Mocht u meer willen weten over het werk van de stichting dan kunt u een van de bestuursleden benaderen. Ook zijn we graag bereid om op een parochie of gemeenteavond een presentatie te verzorgen over het werk van de stichting.

 

Wij willen asielzoekers niet alleen onderdak maar ook een gezicht geven.....

 

 

 

Legaal in Nederland en toch op straat gezet. 

Zolang er nog een bijzondere procedure, een onderzoek, loopt  waarbij gekeken wordt of je toch wel recht hebt op een verblijfsvergunning in Nederland, wordt je tegenwoordig wel uitgezet uit het AZC (Asiel Zoekers Centrum) maar, mag je de uitslag wel in Nederland afwachten? Waar?

Dat moeten de asielzoekers zelf maar uitzoeken. Dat gebeurde ook met de Armeense moeder en haar volwassen zoon die in april op straat kwamen te staan. Waarom zochten ze in Nederland asiel? Kort samengevat:

In Armenië werd de zoon door criminele overheidsfunctionarissen ontvoerd om zo zijn vader te vinden, die per ongeluk getuige was van een moord die zij pleegden. Naderhand wilden ze ook moeder en zoon als getuigen doden. De laatsten konden zich op tijd verstoppen bij een vriend. Men bleef hen zoeken en doodden zelfs de vriend die hen verborg. Zelf werden ze niet gevonden. Toen ze hoorden dat hun huis al door anderen bewoond werd en de overheidsfunctionarissen nog  steeds naar hen bleven zoeken, zijn ze met hulp van anderen gevlucht naar Nederland.

 

Toen moeder en zoon eind februari 2011 op straat kwamen te staan, “geklinkerd werden”, waren er enkele betrokken actievoerders en vertegenwoordigers van kerken aanwezig. Deze zijn met hen naar het gemeentehuis gegaan, omdat de stichting “Op ’t Stee”, opgericht vanuit de Raad van Kerken en Geloofs- gemeenschappen in Emmen, om zo vorm te geven de Christelijke opdracht, (zie Mattheus 25, 31-46 ), in die tijd in een afbouwfase was.

Wethouder Arends heeft toen met hen gesproken en heeft na overleg met de betrokken ambtenaren meegedeeld, dat het probleem opgelost was. Ze konden toch terecht bij “Op ’t Stee”, en de rekening kon naar de gemeente. Diezelfde dag nog bleek echter, dat er toch geen geschikte ruimte beschikbaar was. Na een noodopvang van een nacht, konden zij terecht bij een familie die lief en leed met hen wilde delen en hen voor een maand onderdak wilde verlenen.

Na die maand werd de boerderij als noodopvang geschikt gemaakt  (€1.800) en konden zij als eerste bewoners in deze noodopvang terecht. Het leefgeld voor dit gezin werd en wordt nog steeds door “Op ’t Stee” betaald. 

De boerderij 

Daarna bood “De Boerderij” aan meerdere op straat gezette asielzoekers een tijdelijke noodopvang. De totale kosten van de inrichting en het leefgeld (€ 30.—p.w.p.p.) vanaf 5 april tot op heden, bedragen € 7.800,- en zijn voorlopig betaald door het R.K. Diakonaalfonds van de samenwerkende parochies in Emmen. Er is grote behoefte aan grote steun van alle kerken, particulieren en zoals het in het verleden gebeurde, van de Gemeente Emmen, om dit vrijwilligerswerk te bekostigen.

Maak hun werk in Godsnaam mogelijk!  Stort uw bijdrage op:

Stichting “Op ’t Stee”, Bankrekening: 31.70.35.134

 

Giel Sertons.

Lid Raad van Kerken en Geloofsgemeenschappen Emmen

 

 Vele handen maken werk licht......

 

    

NIEUW BESTUUR

Stichting Op 't Stee

 

Het nieuwe bestuur bestaat uit

de volgende leden:

Voorzitter:

Jo Schutte Emmerhoutstraat 5,

7814XV Emmen

tel. 0644233315

jbhschutte@gmail.com

Penningmeester/secretaris:

Hans van Os

Laan van het Kwekebos 55,

7823 KB Emmen

tel. 0591-628847

Amdnaber@home.nl

Lid:

Karin Koster -Wösten

Munsterseweg 55,

7881 NZ Emmer-Compascuum

tel. 06-29345404

Karinmctw@hotmail.com

Lid:

Herman van der Kamp

Walstraat 49

7815 RB Emmen

tel: 0591-640035/ 06-53983219

Kampha@hotmail.com

Lid:

Jan Heller Bolwerk 47,

7823 VL Emmen

tel: 0591-624658

heller@xs4all.nl

Lid:

Dirk Jan van Lingen

De Slieten 8,

9531 ME Borger

tel: 0599-236905

Dvlingen61@hotmail.com

 

Bankrekening nummer: 317035134

 

 

 

 

De stichting Op 't Stee kan ook uw hulp goed gebruiken.

Wordt vrijwilliger en/of stort uw bijdrage op bankrekening: 317035134

Contact over deze Nieuwsbrief: Joopvanluit@home.nl